czwartek, 24 kwietnia 2014

Śladami kultury żydowskiej w Radomiu...

Jednym z nielicznych śladów kultury żydowskiej w Radomiu jest cmentarz znajdujący się nieopodal Ronda Kozienickiego (dokładnie przy ulicy Towarowej). Powodem, dla którego powstał cmentarz, była epidemia cholery z 1831 r. Spoczywają tutaj żydowscy żołnierze Legionów, Wojska Polskiego i partyzanci. Oczywiście podczas II wojny światowej Niemcy zniszczyli cmentarz, tym samym wywożąc płyty nagrobne, które potem wykorzystano do budowy dróg, chodników, budynków...
Od 1992 roku trwały prace nad odbudową cmentarza, ogrodzono go murem, zrekonstruowano bramę wjazdową, wybudowano ohel (dom modlitw), odzyskano wiele macew.
Opiekunem nekropolii jest III LO im. płk. Dionizego Czachowskiego w Radomiu, któremu władze miasta przekazały klucz do bramy cmentarza. :) :)
Burzowa pogoda, idealne światło - nie można było tego przegapić... ;)

Brama wjazdowa

A tuż obok cmentarza...

Część fragmentów stel nagrobnych wmurowano w ogrodzenie, tworząc lapidarium.



Lapidarium







Tablica upamiętniająca żydowskich żołnierzy poległych w walce o niepodległość Polski.

Ohel - żydowski grobowiec

Wewnątrz ohelu, na ścianach wiszą tablice epitafijne, wspominające Żydów nie tylko z Radomia, ale i z pobliskich miejscowości (Klwów, Mogielnica, Kazanów, Iłża, Jedlińsk, Kozienice, ...).




1 komentarz:

  1. Jeszcze w radomiu uchwał się pomnik zydówki. Na buzniczej. Czy tam kanałowe. A te resztki po kolumnach na placu. To resztki i jedyne co zostało po synagodze. To tak odnośnie tematyki żydowskiej. Fajnie
    Ze ktoś się tym cmentarzem jeszvze zajmuje.

    OdpowiedzUsuń